E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
orakelen orakeln (D)prophtiser (F)
Stammformen orakelenorakeltgeorakelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echorakelen
duorakels
hien/si,hatt/etorakelt
mirorakelen
dirorakelt
siorakelen
Pass compos
echhugeorakelt
duhuesgeorakelt
hien/si,hatt/ethuetgeorakelt
mirhugeorakelt
dirhuttgeorakelt
sihugeorakelt
Plus-que-parfait
echhatgeorakelt
duhasgeorakelt
hien/si,hatt/ethatgeorakelt
mirhategeorakelt
dirhatgeorakelt
sihategeorakelt
Futur I
echwäert orakelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert georakelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiforakelen
dugéifsorakelen
hien/si,hatt/etgéiforakelen
mirgéifenorakelen
dirgéiftorakelen
sigéifenorakelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeorakelt
duhssgeorakelt
hien/si,hatt/ethttgeorakelt
mirhättegeorakelt
dirhttgeorakelt
sihättegeorakelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierorakel!
Plurielorakelt!
georakelt
orakelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeorakelt
dugëssgeorakelt
hie/si,hatt/etgëttgeorakelt
mirgigeorakelt
dirgittgeorakelt
sigigeorakelt
Pass compos
echsigeorakelt ginn
dubassgeorakelt ginn
hien/si,hatt/etassgeorakelt ginn
mirsigeorakelt ginn
dirsiddgeorakelt ginn
sisigeorakelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeorakelt ginn
duwaarsgeorakelt ginn
hien/si,hatt/etwargeorakelt ginn
mirwaregeorakelt ginn
dirwaartgeorakelt ginn
siwaregeorakelt ginn
Futur I
echwäert georakelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert georakelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif georakelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif georakelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier georakelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles