E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
orchestréieren orchestrieren (D)orchestrer (F)
Stammformen orchestréierenorchestréiertorchestréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echorchestréieren
duorchestréiers
hien/si,hatt/etorchestréiert
mirorchestréieren
dirorchestréiert
siorchestréieren
Passé composé
echhunnorchestréiert
duhuesorchestréiert
hien/si,hatt/ethuetorchestréiert
mirhunnorchestréiert
dirhuttorchestréiert
sihunnorchestréiert
Plus-que-parfait
echhatorchestréiert
duhasorchestréiert
hien/si,hatt/ethatorchestréiert
mirhatenorchestréiert
dirhatorchestréiert
sihatenorchestréiert
Futur I
echwäert orchestréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert orchestréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiforchestréieren
dugéifsorchestréieren
hien/si,hatt/etgéiforchestréieren
mirgéifenorchestréieren
dirgéiftorchestréieren
sigéifenorchestréieren
Conditionnel Passé composé
echhättorchestréiert
duhässorchestréiert
hien/si,hatt/ethättorchestréiert
mirhättenorchestréiert
dirhättorchestréiert
sihättenorchestréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierorchestréier!
Plurielorchestréiert!
orchestréiert
orchestréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnorchestréiert
dugëssorchestréiert
hie/si,hatt/etgëttorchestréiert
mirginnorchestréiert
dirgittorchestréiert
siginnorchestréiert
Passé composé
echsinnorchestréiert ginn
dubassorchestréiert ginn
hien/si,hatt/etassorchestréiert ginn
mirsinnorchestréiert ginn
dirsiddorchestréiert ginn
sisinnorchestréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarorchestréiert ginn
duwaarsorchestréiert ginn
hien/si,hatt/etwarorchestréiert ginn
mirwarenorchestréiert ginn
dirwaartorchestréiert ginn
siwarenorchestréiert ginn
Futur I
echwäert orchestréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert orchestréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif orchestréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif orchestréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier orchestréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles