E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verordonnéieren verordnen (D)ordonner (F)
Stammformen verordonnéierenverordonnéiertverordonnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverordonnéieren
duverordonnéiers
hien/si,hatt/etverordonnéiert
mirverordonnéieren
dirverordonnéiert
siverordonnéieren
Passé composé
echhuverordonnéiert
duhuesverordonnéiert
hien/si,hatt/ethuetverordonnéiert
mirhuverordonnéiert
dirhuttverordonnéiert
sihuverordonnéiert
Plus-que-parfait
echhatverordonnéiert
duhasverordonnéiert
hien/si,hatt/ethatverordonnéiert
mirhateverordonnéiert
dirhatverordonnéiert
sihateverordonnéiert
Futur I
echwäert verordonnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verordonnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverordonnéieren
dugéifsverordonnéieren
hien/si,hatt/etgéifverordonnéieren
mirgéifeverordonnéieren
dirgéiftverordonnéieren
sigéifeverordonnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättverordonnéiert
duhässverordonnéiert
hien/si,hatt/ethättverordonnéiert
mirhätteverordonnéiert
dirhättverordonnéiert
sihätteverordonnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverordonnéier!
Plurielverordonnéiert!
verordonnéiert
verordonnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverordonnéiert
dugëssverordonnéiert
hie/si,hatt/etgëttverordonnéiert
mirgiverordonnéiert
dirgittverordonnéiert
sigiverordonnéiert
Passé composé
echsiverordonnéiert ginn
dubassverordonnéiert ginn
hien/si,hatt/etassverordonnéiert ginn
mirsiverordonnéiert ginn
dirsiddverordonnéiert ginn
sisiverordonnéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarverordonnéiert ginn
duwaarsverordonnéiert ginn
hien/si,hatt/etwarverordonnéiert ginn
mirwareverordonnéiert ginn
dirwaartverordonnéiert ginn
siwareverordonnéiert ginn
Futur I
echwäert verordonnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verordonnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verordonnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verordonnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verordonnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ordonnéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles