E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verordonn-éier-en verordnen (D) – ordonner (F)
Stammformen verordonn-éier-enverordonn-éier-tverordonn-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverordonn-éier-en
duverordonn-éier-s
hien/si,hatt/etverordonn-éier-t
mirverordonn-éier-en
dirverordonn-éier-t
siverordonn-éier-en
Passé composé
echhuverordonn-éier-t
duhuesverordonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetverordonn-éier-t
mirhuverordonn-éier-t
dirhuttverordonn-éier-t
sihuverordonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatverordonn-éier-t
duhasverordonn-éier-t
hien/si,hatt/ethatverordonn-éier-t
mirhateverordonn-éier-t
dirhatverordonn-éier-t
sihateverordonn-éier-t
Futur I
echwäert verordonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verordonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverordonn-éier-en
dugéifsverordonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifverordonn-éier-en
mirgéifeverordonn-éier-en
dirgéiftverordonn-éier-en
sigéifeverordonn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättverordonn-éier-t
duhässverordonn-éier-t
hien/si,hatt/ethättverordonn-éier-t
mirhätteverordonn-éier-t
dirhättverordonn-éier-t
sihätteverordonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverordonn-éier!
Plurielverordonn-éier-t!
verordonn-éier-t
verordonn-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverordonn-éier-t
dugëssverordonn-éier-t
hie/si,hatt/etgëttverordonn-éier-t
mirgiverordonn-éier-t
dirgittverordonn-éier-t
sigiverordonn-éier-t
Passé composé
echsiverordonn-éier-t ginn
dubassverordonn-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassverordonn-éier-t ginn
mirsiverordonn-éier-t ginn
dirsiddverordonn-éier-t ginn
sisiverordonn-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverordonn-éier-t ginn
duwaarsverordonn-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarverordonn-éier-t ginn
mirwareverordonn-éier-t ginn
dirwaartverordonn-éier-t ginn
siwareverordonn-éier-t ginn
Futur I
echwäert verordonn-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verordonn-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verordonn-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verordonn-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verordonn-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ordonn-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles