E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ordonnéieren anordnen, befehlen (D)ordonner (F)
Stammformen ordonnéierenordonnéiertordonnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echordonnéieren
duordonnéiers
hien/si,hatt/etordonnéiert
mirordonnéieren
dirordonnéiert
siordonnéieren
Passé composé
echhunnordonnéiert
duhuesordonnéiert
hien/si,hatt/ethuetordonnéiert
mirhunnordonnéiert
dirhuttordonnéiert
sihunnordonnéiert
Plus-que-parfait
echhatordonnéiert
duhasordonnéiert
hien/si,hatt/ethatordonnéiert
mirhatenordonnéiert
dirhatordonnéiert
sihatenordonnéiert
Futur I
echwäert ordonnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ordonnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifordonnéieren
dugéifsordonnéieren
hien/si,hatt/etgéifordonnéieren
mirgéifenordonnéieren
dirgéiftordonnéieren
sigéifenordonnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättordonnéiert
duhässordonnéiert
hien/si,hatt/ethättordonnéiert
mirhättenordonnéiert
dirhättordonnéiert
sihättenordonnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierordonnéier!
Plurielordonnéiert!
ordonnéiert
ordonnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnordonnéiert
dugëssordonnéiert
hie/si,hatt/etgëttordonnéiert
mirginnordonnéiert
dirgittordonnéiert
siginnordonnéiert
Passé composé
echsinnordonnéiert ginn
dubassordonnéiert ginn
hien/si,hatt/etassordonnéiert ginn
mirsinnordonnéiert ginn
dirsiddordonnéiert ginn
sisinnordonnéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarordonnéiert ginn
duwaarsordonnéiert ginn
hien/si,hatt/etwarordonnéiert ginn
mirwarenordonnéiert ginn
dirwaartordonnéiert ginn
siwarenordonnéiert ginn
Futur I
echwäert ordonnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ordonnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ordonnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ordonnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ordonnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verordonnéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles