E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
organiséieren organisieren (D)organiser (F)
Stammformen organiséierenorganiséiertorganiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echorganiséieren
duorganiséiers
hien/si,hatt/etorganiséiert
mirorganiséieren
dirorganiséiert
siorganiséieren
Passé composé
echhunnorganiséiert
duhuesorganiséiert
hien/si,hatt/ethuetorganiséiert
mirhunnorganiséiert
dirhuttorganiséiert
sihunnorganiséiert
Plus-que-parfait
echhatorganiséiert
duhasorganiséiert
hien/si,hatt/ethatorganiséiert
mirhatenorganiséiert
dirhatorganiséiert
sihatenorganiséiert
Futur I
echwäert organiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert organiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiforganiséieren
dugéifsorganiséieren
hien/si,hatt/etgéiforganiséieren
mirgéifenorganiséieren
dirgéiftorganiséieren
sigéifenorganiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättorganiséiert
duhässorganiséiert
hien/si,hatt/ethättorganiséiert
mirhättenorganiséiert
dirhättorganiséiert
sihättenorganiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierorganiséier!
Plurielorganiséiert!
organiséiert
organiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnorganiséiert
dugëssorganiséiert
hie/si,hatt/etgëttorganiséiert
mirginnorganiséiert
dirgittorganiséiert
siginnorganiséiert
Passé composé
echsinnorganiséiert ginn
dubassorganiséiert ginn
hien/si,hatt/etassorganiséiert ginn
mirsinnorganiséiert ginn
dirsiddorganiséiert ginn
sisinnorganiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarorganiséiert ginn
duwaarsorganiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarorganiséiert ginn
mirwarenorganiséiert ginn
dirwaartorganiséiert ginn
siwarenorganiséiert ginn
Futur I
echwäert organiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert organiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif organiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif organiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier organiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
reorganiséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles