E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
orientéieren orientieren (D)orienter (F)
Stammformen orientéierenorientéiertorientéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echorientéieren
duorientéiers
hien/si,hatt/etorientéiert
mirorientéieren
dirorientéiert
siorientéieren
Passé composé
echhunnorientéiert
duhuesorientéiert
hien/si,hatt/ethuetorientéiert
mirhunnorientéiert
dirhuttorientéiert
sihunnorientéiert
Plus-que-parfait
echhatorientéiert
duhasorientéiert
hien/si,hatt/ethatorientéiert
mirhatenorientéiert
dirhatorientéiert
sihatenorientéiert
Futur I
echwäert orientéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert orientéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiforientéieren
dugéifsorientéieren
hien/si,hatt/etgéiforientéieren
mirgéifenorientéieren
dirgéiftorientéieren
sigéifenorientéieren
Conditionnel Passé composé
echhättorientéiert
duhässorientéiert
hien/si,hatt/ethättorientéiert
mirhättenorientéiert
dirhättorientéiert
sihättenorientéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierorientéier!
Plurielorientéiert!
orientéiert
orientéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnorientéiert
dugëssorientéiert
hie/si,hatt/etgëttorientéiert
mirginnorientéiert
dirgittorientéiert
siginnorientéiert
Passé composé
echsinnorientéiert ginn
dubassorientéiert ginn
hien/si,hatt/etassorientéiert ginn
mirsinnorientéiert ginn
dirsiddorientéiert ginn
sisinnorientéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarorientéiert ginn
duwaarsorientéiert ginn
hien/si,hatt/etwarorientéiert ginn
mirwarenorientéiert ginn
dirwaartorientéiert ginn
siwarenorientéiert ginn
Futur I
echwäert orientéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert orientéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif orientéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif orientéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier orientéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles