E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oxydéieren oxydieren (D)oxyder (F)
Stammformen oxydéierenoxydéiertoxydéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echoxydéieren
duoxydéiers
hien/si,hatt/etoxydéiert
miroxydéieren
diroxydéiert
sioxydéieren
Passé composé
echhunnoxydéiert
duhuesoxydéiert
hien/si,hatt/ethuetoxydéiert
mirhunnoxydéiert
dirhuttoxydéiert
sihunnoxydéiert
Plus-que-parfait
echhatoxydéiert
duhasoxydéiert
hien/si,hatt/ethatoxydéiert
mirhatenoxydéiert
dirhatoxydéiert
sihatenoxydéiert
Futur I
echwäert oxydéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert oxydéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoxydéieren
dugéifsoxydéieren
hien/si,hatt/etgéifoxydéieren
mirgéifenoxydéieren
dirgéiftoxydéieren
sigéifenoxydéieren
Conditionnel Passé composé
echhättoxydéiert
duhässoxydéiert
hien/si,hatt/ethättoxydéiert
mirhättenoxydéiert
dirhättoxydéiert
sihättenoxydéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieroxydéier!
Plurieloxydéiert!
oxydéiert
oxydéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles