E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oxygen-éier-en mit Sauerstoff anreichern (D)oxygéner (F)
Stammformen oxygen-éier-enoxygen-éier-toxygen-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echoxygen-éier-en
duoxygen-éier-s
hien/si,hatt/etoxygen-éier-t
miroxygen-éier-en
diroxygen-éier-t
sioxygen-éier-en
Passé composé
echhunnoxygen-éier-t
duhuesoxygen-éier-t
hien/si,hatt/ethuetoxygen-éier-t
mirhunnoxygen-éier-t
dirhuttoxygen-éier-t
sihunnoxygen-éier-t
Plus-que-parfait
echhatoxygen-éier-t
duhasoxygen-éier-t
hien/si,hatt/ethatoxygen-éier-t
mirhatenoxygen-éier-t
dirhatoxygen-éier-t
sihatenoxygen-éier-t
Futur I
echwäert oxygen-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert oxygen-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoxygen-éier-en
dugéifsoxygen-éier-en
hien/si,hatt/etgéifoxygen-éier-en
mirgéifenoxygen-éier-en
dirgéiftoxygen-éier-en
sigéifenoxygen-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättoxygen-éier-t
duhässoxygen-éier-t
hien/si,hatt/ethättoxygen-éier-t
mirhättenoxygen-éier-t
dirhättoxygen-éier-t
sihättenoxygen-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieroxygen-éier!
Plurieloxygen-éier-t!
oxygen-éier-t
oxygen-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnoxygen-éier-t
dugëssoxygen-éier-t
hie/si,hatt/etgëttoxygen-éier-t
mirginnoxygen-éier-t
dirgittoxygen-éier-t
siginnoxygen-éier-t
Passé composé
echsinnoxygen-éier-t ginn
dubassoxygen-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassoxygen-éier-t ginn
mirsinnoxygen-éier-t ginn
dirsiddoxygen-éier-t ginn
sisinnoxygen-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaroxygen-éier-t ginn
duwaarsoxygen-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaroxygen-éier-t ginn
mirwarenoxygen-éier-t ginn
dirwaartoxygen-éier-t ginn
siwarenoxygen-éier-t ginn
Futur I
echwäert oxygen-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert oxygen-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif oxygen-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif oxygen-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier oxygen-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles