E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verpachten verpachten (D)affermer, louer (F)
Stammformen verpachtenverpachtverpacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten puechten
Indikativ Aktiv
Prsent
echverpachten
duverpachts
hien/si,hatt/etverpacht
mirverpachten
dirverpacht
siverpachten
Pass compos
echhuverpacht
duhuesverpacht
hien/si,hatt/ethuetverpacht
mirhuverpacht
dirhuttverpacht
sihuverpacht
Plus-que-parfait
echhatverpacht
duhasverpacht
hien/si,hatt/ethatverpacht
mirhateverpacht
dirhatverpacht
sihateverpacht
Futur I
echwäert verpachten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verpacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverpachten
dugéifsverpachten
hien/si,hatt/etgéifverpachten
mirgéifeverpachten
dirgéiftverpachten
sigéifeverpachten
Conditionnel Pass compos
echhttverpacht
duhssverpacht
hien/si,hatt/ethttverpacht
mirhätteverpacht
dirhttverpacht
sihätteverpacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverpacht!
Plurielverpacht!
verpacht
verpachten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverpacht
dugëssverpacht
hie/si,hatt/etgëttverpacht
mirgiverpacht
dirgittverpacht
sigiverpacht
Pass compos
echsiverpacht ginn
dubassverpacht ginn
hien/si,hatt/etassverpacht ginn
mirsiverpacht ginn
dirsiddverpacht ginn
sisiverpacht ginn
Plus-que-parfait
echwarverpacht ginn
duwaarsverpacht ginn
hien/si,hatt/etwarverpacht ginn
mirwareverpacht ginn
dirwaartverpacht ginn
siwareverpacht ginn
Futur I
echwäert verpacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verpacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verpacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verpacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verpacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
pachten
Remarquen (intern)
verpuechten?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles