E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
blockéieren blockieren (D)bloquer (F)to block (E)
Stammformen blockéierenblockéiertblockéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblockéieren
dublockéiers
hien/si,hatt/etblockéiert
mirblockéieren
dirblockéiert
siblockéieren
Passé composé
echhublockéiert
duhuesblockéiert
hien/si,hatt/ethuetblockéiert
mirhublockéiert
dirhuttblockéiert
sihublockéiert
Plus-que-parfait
echhatblockéiert
duhasblockéiert
hien/si,hatt/ethatblockéiert
mirhateblockéiert
dirhatblockéiert
sihateblockéiert
Futur I
echwäert blockéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blockéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblockéieren
dugéifsblockéieren
hien/si,hatt/etgéifblockéieren
mirgéifeblockéieren
dirgéiftblockéieren
sigéifeblockéieren
Conditionnel Passé composé
echhättblockéiert
duhässblockéiert
hien/si,hatt/ethättblockéiert
mirhätteblockéiert
dirhättblockéiert
sihätteblockéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblockéier!
Plurielblockéiert!
blockéiert
blockéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiblockéiert
dugëssblockéiert
hie/si,hatt/etgëttblockéiert
mirgiblockéiert
dirgittblockéiert
sigiblockéiert
Passé composé
echsiblockéiert ginn
dubassblockéiert ginn
hien/si,hatt/etassblockéiert ginn
mirsiblockéiert ginn
dirsiddblockéiert ginn
sisiblockéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarblockéiert ginn
duwaarsblockéiert ginn
hien/si,hatt/etwarblockéiert ginn
mirwareblockéiert ginn
dirwaartblockéiert ginn
siwareblockéiert ginn
Futur I
echwäert blockéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blockéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif blockéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif blockéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier blockéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
deblockéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles