E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verblöden verblöden (D)devenir idiot (F)to stultify (E)
Stammformen verblödenverblötverblöt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverblöden
duverblöts
hien/si,hatt/etverblöt
mirverblöden
dirverblöt
siverblöden
Passé composé
echhuverblöt
duhuesverblöt
hien/si,hatt/ethuetverblöt
mirhuverblöt
dirhuttverblöt
sihuverblöt
Plus-que-parfait
echhatverblöt
duhasverblöt
hien/si,hatt/ethatverblöt
mirhateverblöt
dirhatverblöt
sihateverblöt
Futur I
echwäert verblöden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verblöt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverblöden
dugéifsverblöden
hien/si,hatt/etgéifverblöden
mirgéifeverblöden
dirgéiftverblöden
sigéifeverblöden
Conditionnel Passé composé
echhättverblöt
duhässverblöt
hien/si,hatt/ethättverblöt
mirhätteverblöt
dirhättverblöt
sihätteverblöt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverblöt!
Plurielverblöt!
verblöt
verblöden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverblöt
dugëssverblöt
hie/si,hatt/etgëttverblöt
mirgiverblöt
dirgittverblöt
sigiverblöt
Passé composé
echsiverblöt ginn
dubassverblöt ginn
hien/si,hatt/etassverblöt ginn
mirsiverblöt ginn
dirsiddverblöt ginn
sisiverblöt ginn
Plus-que-parfait
echwarverblöt ginn
duwaarsverblöt ginn
hien/si,hatt/etwarverblöt ginn
mirwareverblöt ginn
dirwaartverblöt ginn
siwareverblöt ginn
Futur I
echwäert verblöt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verblöt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verblöt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verblöt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verblöt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Problem: verblööts oder verblöts
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles