E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pan-éier-en panieren (D) – paner (F)
Stammformen pan-éier-enpan-éier-tpan-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpan-éier-en
dupan-éier-s
hien/si,hatt/etpan-éier-t
mirpan-éier-en
dirpan-éier-t
sipan-éier-en
Passé composé
echhupan-éier-t
duhuespan-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpan-éier-t
mirhupan-éier-t
dirhuttpan-éier-t
sihupan-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpan-éier-t
duhaspan-éier-t
hien/si,hatt/ethatpan-éier-t
mirhatepan-éier-t
dirhatpan-éier-t
sihatepan-éier-t
Futur I
echwäert pan-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pan-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpan-éier-en
dugéifspan-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpan-éier-en
mirgéifepan-éier-en
dirgéiftpan-éier-en
sigéifepan-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpan-éier-t
duhässpan-éier-t
hien/si,hatt/ethättpan-éier-t
mirhättepan-éier-t
dirhättpan-éier-t
sihättepan-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpan-éier!
Plurielpan-éier-t!
pan-éier-t
pan-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipan-éier-t
dugësspan-éier-t
hie/si,hatt/etgëttpan-éier-t
mirgipan-éier-t
dirgittpan-éier-t
sigipan-éier-t
Passé composé
echsipan-éier-t ginn
dubasspan-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasspan-éier-t ginn
mirsipan-éier-t ginn
dirsiddpan-éier-t ginn
sisipan-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarpan-éier-t ginn
duwaarspan-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarpan-éier-t ginn
mirwarepan-éier-t ginn
dirwaartpan-éier-t ginn
siwarepan-éier-t ginn
Futur I
echwäert pan-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pan-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif pan-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif pan-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier pan-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles