E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
depannéieren aushelfen, reparieren (D) – dépanner (F)
Stammformen dedepannéierendedepannéiertdedepannéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedepannéieren
dudedepannéiers
hien/si,hatt/etdedepannéiert
mirdedepannéieren
dirdedepannéiert
sidedepannéieren
Passé composé
echhunndedepannéiert
duhuesdedepannéiert
hien/si,hatt/ethuetdedepannéiert
mirhunndedepannéiert
dirhuttdedepannéiert
sihunndedepannéiert
Plus-que-parfait
echhatdedepannéiert
duhasdedepannéiert
hien/si,hatt/ethatdedepannéiert
mirhatendedepannéiert
dirhatdedepannéiert
sihatendedepannéiert
Futur I
echwäert depannéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedepannéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdepannéieren
dugéifsdepannéieren
hien/si,hatt/etgéifdepannéieren
mirgéifendepannéieren
dirgéiftdepannéieren
sigéifendepannéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedepannéiert
duhässdedepannéiert
hien/si,hatt/ethättdedepannéiert
mirhättendedepannéiert
dirhättdedepannéiert
sihättendedepannéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedepannéier!
Plurieldedepannéiert!
dedepannéiert
depannéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedepannéiert
dugëssdedepannéiert
hie/si,hatt/etgëttdedepannéiert
mirginndedepannéiert
dirgittdedepannéiert
siginndedepannéiert
Passé composé
echsinndedepannéiert ginn
dubassdedepannéiert ginn
hien/si,hatt/etassdedepannéiert ginn
mirsinndedepannéiert ginn
dirsidddedepannéiert ginn
sisinndedepannéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedepannéiert ginn
duwaarsdedepannéiert ginn
hien/si,hatt/etwardedepannéiert ginn
mirwarendedepannéiert ginn
dirwaartdedepannéiert ginn
siwarendedepannéiert ginn
Futur I
echwäert dedepannéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedepannéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedepannéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedepannéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedepannéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles