E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pansch-en panschen (D)frelater (F)
Stammformen pansch-enpansch-tge-pansch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpansch-en
dupansch-s
hien/si,hatt/etpansch-t
mirpansch-en
dirpansch-t
sipansch-en
Pass compos
echhuge-pansch-t
duhuesge-pansch-t
hien/si,hatt/ethuetge-pansch-t
mirhuge-pansch-t
dirhuttge-pansch-t
sihuge-pansch-t
Plus-que-parfait
echhatge-pansch-t
duhasge-pansch-t
hien/si,hatt/ethatge-pansch-t
mirhatege-pansch-t
dirhatge-pansch-t
sihatege-pansch-t
Futur I
echwäert pansch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-pansch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpansch-en
dugéifspansch-en
hien/si,hatt/etgéifpansch-en
mirgéifepansch-en
dirgéiftpansch-en
sigéifepansch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-pansch-t
duhssge-pansch-t
hien/si,hatt/ethttge-pansch-t
mirhättege-pansch-t
dirhttge-pansch-t
sihättege-pansch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpansch!
Plurielpansch-t!
ge-pansch-t
pansch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-pansch-t
dugëssge-pansch-t
hie/si,hatt/etgëttge-pansch-t
mirgige-pansch-t
dirgittge-pansch-t
sigige-pansch-t
Pass compos
echsige-pansch-t ginn
dubassge-pansch-t ginn
hien/si,hatt/etassge-pansch-t ginn
mirsige-pansch-t ginn
dirsiddge-pansch-t ginn
sisige-pansch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-pansch-t ginn
duwaarsge-pansch-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-pansch-t ginn
mirwarege-pansch-t ginn
dirwaartge-pansch-t ginn
siwarege-pansch-t ginn
Futur I
echwäert ge-pansch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-pansch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-pansch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-pansch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-pansch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles