E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
blondéieren blondieren (D)décolorer (F)to bleach decolorize (E)
Stammformen blondéierenblondéiertblondéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblondéieren
dublondéiers
hien/si,hatt/etblondéiert
mirblondéieren
dirblondéiert
siblondéieren
Passé composé
echhublondéiert
duhuesblondéiert
hien/si,hatt/ethuetblondéiert
mirhublondéiert
dirhuttblondéiert
sihublondéiert
Plus-que-parfait
echhatblondéiert
duhasblondéiert
hien/si,hatt/ethatblondéiert
mirhateblondéiert
dirhatblondéiert
sihateblondéiert
Futur I
echwäert blondéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blondéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblondéieren
dugéifsblondéieren
hien/si,hatt/etgéifblondéieren
mirgéifeblondéieren
dirgéiftblondéieren
sigéifeblondéieren
Conditionnel Passé composé
echhättblondéiert
duhässblondéiert
hien/si,hatt/ethättblondéiert
mirhätteblondéiert
dirhättblondéiert
sihätteblondéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblondéier!
Plurielblondéiert!
blondéiert
blondéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiblondéiert
dugëssblondéiert
hie/si,hatt/etgëttblondéiert
mirgiblondéiert
dirgittblondéiert
sigiblondéiert
Passé composé
echsiblondéiert ginn
dubassblondéiert ginn
hien/si,hatt/etassblondéiert ginn
mirsiblondéiert ginn
dirsiddblondéiert ginn
sisiblondéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarblondéiert ginn
duwaarsblondéiert ginn
hien/si,hatt/etwarblondéiert ginn
mirwareblondéiert ginn
dirwaartblondéiert ginn
siwareblondéiert ginn
Futur I
echwäert blondéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blondéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif blondéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif blondéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier blondéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles