E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oppäppelen aufpäppeln (D) – retaper (F)
Stammformen oppäppelenpäppelt opopgepäppelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpäppelen op
dupäppels op
hien/si,hatt/etpäppelt op
mirpäppelen op
dirpäppelt op
sipäppelen op
Passé composé
echhunnopgepäppelt
duhuesopgepäppelt
hien/si,hatt/ethuetopgepäppelt
mirhunnopgepäppelt
dirhuttopgepäppelt
sihunnopgepäppelt
Plus-que-parfait
echhatopgepäppelt
duhasopgepäppelt
hien/si,hatt/ethatopgepäppelt
mirhatenopgepäppelt
dirhatopgepäppelt
sihatenopgepäppelt
Futur I
echwäert oppäppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgepäppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoppäppelen
dugéifsoppäppelen
hien/si,hatt/etgéifoppäppelen
mirgéifenoppäppelen
dirgéiftoppäppelen
sigéifenoppäppelen
Conditionnel Passé composé
echhättopgepäppelt
duhässopgepäppelt
hien/si,hatt/ethättopgepäppelt
mirhättenopgepäppelt
dirhättopgepäppelt
sihättenopgepäppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpäppelt op!
Plurielpäppelt op!
opgepäppelt
oppäppelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgepäppelt
dugëssopgepäppelt
hie/si,hatt/etgëttopgepäppelt
mirginnopgepäppelt
dirgittopgepäppelt
siginnopgepäppelt
Passé composé
echsinnopgepäppelt ginn
dubassopgepäppelt ginn
hien/si,hatt/etassopgepäppelt ginn
mirsinnopgepäppelt ginn
dirsiddopgepäppelt ginn
sisinnopgepäppelt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgepäppelt ginn
duwaarsopgepäppelt ginn
hien/si,hatt/etwaropgepäppelt ginn
mirwarenopgepäppelt ginn
dirwaartopgepäppelt ginn
siwarenopgepäppelt ginn
Futur I
echwäert opgepäppelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgepäppelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgepäppelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgepäppelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgepäppelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles