E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oppäppel-en aufpäppeln (D) – retaper (F)
Stammformen oppäppel-enpäppel-t opopge-päppel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echpäppel-en op
dupäppel-s op
hien/si,hatt/etpäppel-t op
mirpäppel-en op
dirpäppel-t op
sipäppel-en op
Passé composé
echhunnopge-päppel-t
duhuesopge-päppel-t
hien/si,hatt/ethuetopge-päppel-t
mirhunnopge-päppel-t
dirhuttopge-päppel-t
sihunnopge-päppel-t
Plus-que-parfait
echhatopge-päppel-t
duhasopge-päppel-t
hien/si,hatt/ethatopge-päppel-t
mirhatenopge-päppel-t
dirhatopge-päppel-t
sihatenopge-päppel-t
Modale Futur I
echwäert oppäppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opge-päppel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoppäppel-en
dugéifsoppäppel-en
hien/si,hatt/etgéifoppäppel-en
mirgéifenoppäppel-en
dirgéiftoppäppel-en
sigéifenoppäppel-en
Conditionnel passé composé
echhättopge-päppel-t
duhässopge-päppel-t
hien/si,hatt/ethättopge-päppel-t
mirhättenopge-päppel-t
dirhättopge-päppel-t
sihättenopge-päppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpäppel-t op!
Plurielpäppel-t op!
opge-päppel-t
oppäppel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopge-päppel-t
dugëssopge-päppel-t
hie/si,hatt/etgëttopge-päppel-t
mirginnopge-päppel-t
dirgittopge-päppel-t
siginnopge-päppel-t
Passé composé
echsinnopge-päppel-t ginn
dubassopge-päppel-t ginn
hien/si,hatt/etassopge-päppel-t ginn
mirsinnopge-päppel-t ginn
dirsiddopge-päppel-t ginn
sisinnopge-päppel-t ginn
Plus-que-parfait
echwaropge-päppel-t ginn
duwaarsopge-päppel-t ginn
hien/si,hatt/etwaropge-päppel-t ginn
mirwarenopge-päppel-t ginn
dirwaartopge-päppel-t ginn
siwarenopge-päppel-t ginn
Modale Futur I
echwäert opge-päppel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opge-päppel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opge-päppel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opge-päppel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier opge-päppel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles