E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
paraphéieren paraphieren (D) – parafer (F)
Stammformen paraphéierenparaphéiertparaphéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparaphéieren
duparaphéiers
hien/si,hatt/etparaphéiert
mirparaphéieren
dirparaphéiert
siparaphéieren
Passé composé
echhuparaphéiert
duhuesparaphéiert
hien/si,hatt/ethuetparaphéiert
mirhuparaphéiert
dirhuttparaphéiert
sihuparaphéiert
Plus-que-parfait
echhatparaphéiert
duhasparaphéiert
hien/si,hatt/ethatparaphéiert
mirhateparaphéiert
dirhatparaphéiert
sihateparaphéiert
Futur I
echwäert paraphéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert paraphéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparaphéieren
dugéifsparaphéieren
hien/si,hatt/etgéifparaphéieren
mirgéifeparaphéieren
dirgéiftparaphéieren
sigéifeparaphéieren
Conditionnel Passé composé
echhättparaphéiert
duhässparaphéiert
hien/si,hatt/ethättparaphéiert
mirhätteparaphéiert
dirhättparaphéiert
sihätteparaphéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparaphéier!
Plurielparaphéiert!
paraphéiert
paraphéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiparaphéiert
dugëssparaphéiert
hie/si,hatt/etgëttparaphéiert
mirgiparaphéiert
dirgittparaphéiert
sigiparaphéiert
Passé composé
echsiparaphéiert ginn
dubassparaphéiert ginn
hien/si,hatt/etassparaphéiert ginn
mirsiparaphéiert ginn
dirsiddparaphéiert ginn
sisiparaphéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarparaphéiert ginn
duwaarsparaphéiert ginn
hien/si,hatt/etwarparaphéiert ginn
mirwareparaphéiert ginn
dirwaartparaphéiert ginn
siwareparaphéiert ginn
Futur I
echwäert paraphéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert paraphéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif paraphéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif paraphéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier paraphéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles