E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausblosen ausblasen (lschen) (D) – souffler (teindre) (F) – to steam/blow out (E)
Stammformen ausblosenblist ausausgeblosen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) • Imperfait / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echblosen aus
dublis aus
hien/si,hatt/etblist aus
mirblosen aus
dirbloost aus
siblosen aus
Imperfait
ech*blous aus
du*blous aus
hien/si,hatt/et*bloust aus
mir*blousen aus
dir*bloust aus
si*blousen aus
Pass compos
echhunnausgeblosen
duhuesausgeblosen
hien/si,hatt/ethuetausgeblosen
mirhunnausgeblosen
dirhuttausgeblosen
sihunnausgeblosen
Plus-que-parfait
echhatausgeblosen
duhasausgeblosen
hien/si,hatt/ethatausgeblosen
mirhatenausgeblosen
dirhatausgeblosen
sihatenausgeblosen
Modale Futur I
echwäert ausblosen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgeblosen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblis aus
dublis aus
hien/si,hatt/etblist aus
mirblisen aus
dirblist aus
siblisen aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausblosen
dugéifsausblosen
hien/si,hatt/etgéifausblosen
mirgéifenausblosen
dirgéiftausblosen
sigéifenausblosen
Conditionnel pass compos
echhttausgeblosen
duhssausgeblosen
hien/si,hatt/ethttausgeblosen
mirhttenausgeblosen
dirhttausgeblosen
sihttenausgeblosen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblos aus!
Plurielbloost aus!
ausgeblosen
ausblosen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
blosenmblosenerausblosenerblosenewechblosenofblosenopblosenublosen
Remarken (intern)
Prteritum/Konjunktiv gebruchlich??
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles