E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
parodéieren parodieren (D) – parodier (F)
Stammformen parodéierenparodéiertparodéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparodéieren
duparodéiers
hien/si,hatt/etparodéiert
mirparodéieren
dirparodéiert
siparodéieren
Passé composé
echhuparodéiert
duhuesparodéiert
hien/si,hatt/ethuetparodéiert
mirhuparodéiert
dirhuttparodéiert
sihuparodéiert
Plus-que-parfait
echhatparodéiert
duhasparodéiert
hien/si,hatt/ethatparodéiert
mirhateparodéiert
dirhatparodéiert
sihateparodéiert
Futur I
echwäert parodéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert parodéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparodéieren
dugéifsparodéieren
hien/si,hatt/etgéifparodéieren
mirgéifeparodéieren
dirgéiftparodéieren
sigéifeparodéieren
Conditionnel Passé composé
echhättparodéiert
duhässparodéiert
hien/si,hatt/ethättparodéiert
mirhätteparodéiert
dirhättparodéiert
sihätteparodéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparodéier!
Plurielparodéiert!
parodéiert
parodéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiparodéiert
dugëssparodéiert
hie/si,hatt/etgëttparodéiert
mirgiparodéiert
dirgittparodéiert
sigiparodéiert
Passé composé
echsiparodéiert ginn
dubassparodéiert ginn
hien/si,hatt/etassparodéiert ginn
mirsiparodéiert ginn
dirsiddparodéiert ginn
sisiparodéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarparodéiert ginn
duwaarsparodéiert ginn
hien/si,hatt/etwarparodéiert ginn
mirwareparodéiert ginn
dirwaartparodéiert ginn
siwareparodéiert ginn
Futur I
echwäert parodéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert parodéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif parodéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif parodéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier parodéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles