E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
parzelléieren parzellieren (D) – parcelliser (F)
Stammformen parzelléierenparzelléiertparzelléiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparzelléieren
duparzelléiers
hien/si,hatt/etparzelléiert
mirparzelléieren
dirparzelléiert
siparzelléieren
Passé composé
echhuparzelléiert
duhuesparzelléiert
hien/si,hatt/ethuetparzelléiert
mirhuparzelléiert
dirhuttparzelléiert
sihuparzelléiert
Plus-que-parfait
echhatparzelléiert
duhasparzelléiert
hien/si,hatt/ethatparzelléiert
mirhateparzelléiert
dirhatparzelléiert
sihateparzelléiert
Futur I
echwäert parzelléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert parzelléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparzelléieren
dugéifsparzelléieren
hien/si,hatt/etgéifparzelléieren
mirgéifeparzelléieren
dirgéiftparzelléieren
sigéifeparzelléieren
Conditionnel Passé composé
echhättparzelléiert
duhässparzelléiert
hien/si,hatt/ethättparzelléiert
mirhätteparzelléiert
dirhättparzelléiert
sihätteparzelléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparzelléier!
Plurielparzelléiert!
parzelléiert
parzelléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiparzelléiert
dugëssparzelléiert
hie/si,hatt/etgëttparzelléiert
mirgiparzelléiert
dirgittparzelléiert
sigiparzelléiert
Passé composé
echsiparzelléiert ginn
dubassparzelléiert ginn
hien/si,hatt/etassparzelléiert ginn
mirsiparzelléiert ginn
dirsiddparzelléiert ginn
sisiparzelléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarparzelléiert ginn
duwaarsparzelléiert ginn
hien/si,hatt/etwarparzelléiert ginn
mirwareparzelléiert ginn
dirwaartparzelléiert ginn
siwareparzelléiert ginn
Futur I
echwäert parzelléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert parzelléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif parzelléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif parzelléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier parzelléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles