E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
depasséieren überschreiten (D)dépasser (F)
Stammformen depasséierendepasséiertdepasséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdepasséieren
dudepasséiers
hien/si,hatt/etdepasséiert
mirdepasséieren
dirdepasséiert
sidepasséieren
Passé composé
echhunndepasséiert
duhuesdepasséiert
hien/si,hatt/ethuetdepasséiert
mirhunndepasséiert
dirhuttdepasséiert
sihunndepasséiert
Plus-que-parfait
echhatdepasséiert
duhasdepasséiert
hien/si,hatt/ethatdepasséiert
mirhatendepasséiert
dirhatdepasséiert
sihatendepasséiert
Futur I
echwäert depasséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert depasséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdepasséieren
dugéifsdepasséieren
hien/si,hatt/etgéifdepasséieren
mirgéifendepasséieren
dirgéiftdepasséieren
sigéifendepasséieren
Conditionnel Passé composé
echhättdepasséiert
duhässdepasséiert
hien/si,hatt/ethättdepasséiert
mirhättendepasséiert
dirhättdepasséiert
sihättendepasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdepasséier!
Plurieldepasséiert!
depasséiert
depasséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndepasséiert
dugëssdepasséiert
hie/si,hatt/etgëttdepasséiert
mirginndepasséiert
dirgittdepasséiert
siginndepasséiert
Passé composé
echsinndepasséiert ginn
dubassdepasséiert ginn
hien/si,hatt/etassdepasséiert ginn
mirsinndepasséiert ginn
dirsidddepasséiert ginn
sisinndepasséiert ginn
Plus-que-parfait
echwardepasséiert ginn
duwaarsdepasséiert ginn
hien/si,hatt/etwardepasséiert ginn
mirwarendepasséiert ginn
dirwaartdepasséiert ginn
siwarendepasséiert ginn
Futur I
echwäert depasséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert depasséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif depasséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif depasséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier depasséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles