E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
passionéieren passionieren (D) – passionner (F)
Stammformen passionéierenpassionéiertpassionéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpassionéieren
dupassionéiers
hien/si,hatt/etpassionéiert
mirpassionéieren
dirpassionéiert
sipassionéieren
Passé composé
echhupassionéiert
duhuespassionéiert
hien/si,hatt/ethuetpassionéiert
mirhupassionéiert
dirhuttpassionéiert
sihupassionéiert
Plus-que-parfait
echhatpassionéiert
duhaspassionéiert
hien/si,hatt/ethatpassionéiert
mirhatepassionéiert
dirhatpassionéiert
sihatepassionéiert
Futur I
echwäert passionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert passionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpassionéieren
dugéifspassionéieren
hien/si,hatt/etgéifpassionéieren
mirgéifepassionéieren
dirgéiftpassionéieren
sigéifepassionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpassionéiert
duhässpassionéiert
hien/si,hatt/ethättpassionéiert
mirhättepassionéiert
dirhättpassionéiert
sihättepassionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpassionéier!
Plurielpassionéiert!
passionéiert
passionéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipassionéiert
dugësspassionéiert
hie/si,hatt/etgëttpassionéiert
mirgipassionéiert
dirgittpassionéiert
sigipassionéiert
Passé composé
echsipassionéiert ginn
dubasspassionéiert ginn
hien/si,hatt/etasspassionéiert ginn
mirsipassionéiert ginn
dirsiddpassionéiert ginn
sisipassionéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpassionéiert ginn
duwaarspassionéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpassionéiert ginn
mirwarepassionéiert ginn
dirwaartpassionéiert ginn
siwarepassionéiert ginn
Futur I
echwäert passionéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert passionéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif passionéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif passionéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier passionéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles