E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
droppechen daraufkleben (D)coller dessus (F)
Stammformen droppechenpecht dropdropgepecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (drop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpechen drop
dupechs drop
hien/si,hatt/etpecht drop
mirpechen drop
dirpecht drop
sipechen drop
Pass compos
echhunndropgepecht
duhuesdropgepecht
hien/si,hatt/ethuetdropgepecht
mirhunndropgepecht
dirhuttdropgepecht
sihunndropgepecht
Plus-que-parfait
echhatdropgepecht
duhasdropgepecht
hien/si,hatt/ethatdropgepecht
mirhatendropgepecht
dirhatdropgepecht
sihatendropgepecht
Futur I
echwäert droppechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropgepecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdroppechen
dugéifsdroppechen
hien/si,hatt/etgéifdroppechen
mirgéifendroppechen
dirgéiftdroppechen
sigéifendroppechen
Conditionnel Pass compos
echhttdropgepecht
duhssdropgepecht
hien/si,hatt/ethttdropgepecht
mirhttendropgepecht
dirhttdropgepecht
sihttendropgepecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpech drop!
Plurielpecht drop!
dropgepecht
droppechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginndropgepecht
dugëssdropgepecht
hie/si,hatt/etgëttdropgepecht
mirginndropgepecht
dirgittdropgepecht
siginndropgepecht
Pass compos
echsinndropgepecht ginn
dubassdropgepecht ginn
hien/si,hatt/etassdropgepecht ginn
mirsinndropgepecht ginn
dirsidddropgepecht ginn
sisinndropgepecht ginn
Plus-que-parfait
echwardropgepecht ginn
duwaarsdropgepecht ginn
hien/si,hatt/etwardropgepecht ginn
mirwarendropgepecht ginn
dirwaartdropgepecht ginn
siwarendropgepecht ginn
Futur I
echwäert dropgepecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropgepecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif dropgepecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif dropgepecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier dropgepecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apechendrupecheniwwerpechenoppechenpechenupechenverpechenzoupechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles