E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerpechen berkleben (D)coller sur (F)
Stammformen iwwerpecheniwwerpechtiwwerpecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerpechen
duiwwerpechs
hien/si,hatt/etiwwerpecht
miriwwerpechen
diriwwerpecht
siiwwerpechen
Pass compos
echhunniwwerpecht
duhuesiwwerpecht
hien/si,hatt/ethuetiwwerpecht
mirhunniwwerpecht
dirhuttiwwerpecht
sihunniwwerpecht
Plus-que-parfait
echhatiwwerpecht
duhasiwwerpecht
hien/si,hatt/ethatiwwerpecht
mirhateniwwerpecht
dirhatiwwerpecht
sihateniwwerpecht
Futur I
echwäert iwwerpechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerpecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerpechen
dugéifsiwwerpechen
hien/si,hatt/etgéifiwwerpechen
mirgéifeniwwerpechen
dirgéiftiwwerpechen
sigéifeniwwerpechen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerpecht
duhssiwwerpecht
hien/si,hatt/ethttiwwerpecht
mirhtteniwwerpecht
dirhttiwwerpecht
sihtteniwwerpecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerpech!
Plurieliwwerpecht!
iwwerpecht
iwwerpechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerpecht
dugëssiwwerpecht
hie/si,hatt/etgëttiwwerpecht
mirginniwwerpecht
dirgittiwwerpecht
siginniwwerpecht
Pass compos
echsinniwwerpecht ginn
dubassiwwerpecht ginn
hien/si,hatt/etassiwwerpecht ginn
mirsinniwwerpecht ginn
dirsiddiwwerpecht ginn
sisinniwwerpecht ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerpecht ginn
duwaarsiwwerpecht ginn
hien/si,hatt/etwariwwerpecht ginn
mirwareniwwerpecht ginn
dirwaartiwwerpecht ginn
siwareniwwerpecht ginn
Futur I
echwäert iwwerpecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerpecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerpecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerpecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerpecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apechendroppechendrupechenoppechenpechenupechenverpechenzoupechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles