E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerpech-en berkleben (D) – coller sur (F)
Stammformen iwwerpech-eniwwerpech-tiwwerpech-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerpech-en
duiwwerpech-s
hien/si,hatt/etiwwerpech-t
miriwwerpech-en
diriwwerpech-t
siiwwerpech-en
Pass compos
echhunniwwerpech-t
duhuesiwwerpech-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerpech-t
mirhunniwwerpech-t
dirhuttiwwerpech-t
sihunniwwerpech-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerpech-t
duhasiwwerpech-t
hien/si,hatt/ethatiwwerpech-t
mirhateniwwerpech-t
dirhatiwwerpech-t
sihateniwwerpech-t
Futur I
echwäert iwwerpech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerpech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerpech-en
dugéifsiwwerpech-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerpech-en
mirgéifeniwwerpech-en
dirgéiftiwwerpech-en
sigéifeniwwerpech-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerpech-t
duhssiwwerpech-t
hien/si,hatt/ethttiwwerpech-t
mirhtteniwwerpech-t
dirhttiwwerpech-t
sihtteniwwerpech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerpech!
Plurieliwwerpech-t!
iwwerpech-t
iwwerpech-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerpech-t
dugëssiwwerpech-t
hie/si,hatt/etgëttiwwerpech-t
mirginniwwerpech-t
dirgittiwwerpech-t
siginniwwerpech-t
Pass compos
echsinniwwerpech-t ginn
dubassiwwerpech-t ginn
hien/si,hatt/etassiwwerpech-t ginn
mirsinniwwerpech-t ginn
dirsiddiwwerpech-t ginn
sisinniwwerpech-t ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerpech-t ginn
duwaarsiwwerpech-t ginn
hien/si,hatt/etwariwwerpech-t ginn
mirwareniwwerpech-t ginn
dirwaartiwwerpech-t ginn
siwareniwwerpech-t ginn
Futur I
echwäert iwwerpech-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerpech-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerpech-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerpech-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerpech-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apech-endroppech-endrupech-enoppech-enpech-enupech-enverpech-enzoupech-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles