E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoupechen zukleben (D)fermer en collant (F)
Stammformen zoupechenpecht zouzougepecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpechen zou
dupechs zou
hien/si,hatt/etpecht zou
mirpechen zou
dirpecht zou
sipechen zou
Pass compos
echhunnzougepecht
duhueszougepecht
hien/si,hatt/ethuetzougepecht
mirhunnzougepecht
dirhuttzougepecht
sihunnzougepecht
Plus-que-parfait
echhatzougepecht
duhaszougepecht
hien/si,hatt/ethatzougepecht
mirhatenzougepecht
dirhatzougepecht
sihatenzougepecht
Futur I
echwäert zoupechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougepecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoupechen
dugéifszoupechen
hien/si,hatt/etgéifzoupechen
mirgéifenzoupechen
dirgéiftzoupechen
sigéifenzoupechen
Conditionnel Pass compos
echhttzougepecht
duhsszougepecht
hien/si,hatt/ethttzougepecht
mirhttenzougepecht
dirhttzougepecht
sihttenzougepecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpech zou!
Plurielpecht zou!
zougepecht
zoupechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougepecht
dugësszougepecht
hie/si,hatt/etgëttzougepecht
mirginnzougepecht
dirgittzougepecht
siginnzougepecht
Pass compos
echsinnzougepecht ginn
dubasszougepecht ginn
hien/si,hatt/etasszougepecht ginn
mirsinnzougepecht ginn
dirsiddzougepecht ginn
sisinnzougepecht ginn
Plus-que-parfait
echwarzougepecht ginn
duwaarszougepecht ginn
hien/si,hatt/etwarzougepecht ginn
mirwarenzougepecht ginn
dirwaartzougepecht ginn
siwarenzougepecht ginn
Futur I
echwäert zougepecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougepecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougepecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougepecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougepecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apechendroppechendrupecheniwwerpechenoppechenpechenupechenverpechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles