E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verpefferen verpfeffern (D) – mettre trop de poivre (F)
Stammformen verpefferenverpeffertverpeffert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverpefferen
duverpeffers
hien/si,hatt/etverpeffert
mirverpefferen
dirverpeffert
siverpefferen
Pass compos
echhuverpeffert
duhuesverpeffert
hien/si,hatt/ethuetverpeffert
mirhuverpeffert
dirhuttverpeffert
sihuverpeffert
Plus-que-parfait
echhatverpeffert
duhasverpeffert
hien/si,hatt/ethatverpeffert
mirhateverpeffert
dirhatverpeffert
sihateverpeffert
Modale Futur I
echwäert verpefferen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verpeffert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverpefferen
dugéifsverpefferen
hien/si,hatt/etgéifverpefferen
mirgéifeverpefferen
dirgéiftverpefferen
sigéifeverpefferen
Conditionnel pass compos
echhttverpeffert
duhssverpeffert
hien/si,hatt/ethttverpeffert
mirhätteverpeffert
dirhttverpeffert
sihätteverpeffert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverpeffer!
Plurielverpeffert!
verpeffert
verpefferen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverpeffert
dugëssverpeffert
hie/si,hatt/etgëttverpeffert
mirgiverpeffert
dirgittverpeffert
sigiverpeffert
Pass compos
echsiverpeffert ginn
dubassverpeffert ginn
hien/si,hatt/etassverpeffert ginn
mirsiverpeffert ginn
dirsiddverpeffert ginn
sisiverpeffert ginn
Plus-que-parfait
echwarverpeffert ginn
duwaarsverpeffert ginn
hien/si,hatt/etwarverpeffert ginn
mirwareverpeffert ginn
dirwaartverpeffert ginn
siwareverpeffert ginn
Modale Futur I
echwäert verpeffert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verpeffert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verpeffert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verpeffert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier verpeffert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
pefferen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles