E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auspéilen
Stammformen auspéilenpéilt ausausgepéilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpéilen aus
dupéils aus
hien/si,hatt/etpéilt aus
mirpéilen aus
dirpéilt aus
sipéilen aus
Passé composé
echhunnausgepéilt
duhuesausgepéilt
hien/si,hatt/ethuetausgepéilt
mirhunnausgepéilt
dirhuttausgepéilt
sihunnausgepéilt
Plus-que-parfait
echhatausgepéilt
duhasausgepéilt
hien/si,hatt/ethatausgepéilt
mirhatenausgepéilt
dirhatausgepéilt
sihatenausgepéilt
Futur I
echwäert auspéilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgepéilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauspéilen
dugéifsauspéilen
hien/si,hatt/etgéifauspéilen
mirgéifenauspéilen
dirgéiftauspéilen
sigéifenauspéilen
Conditionnel Passé composé
echhättausgepéilt
duhässausgepéilt
hien/si,hatt/ethättausgepéilt
mirhättenausgepéilt
dirhättausgepéilt
sihättenausgepéilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpéil aus!
Plurielpéilt aus!
ausgepéilt
auspéilen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausgepéilt
dugëssausgepéilt
hie/si,hatt/etgëttausgepéilt
mirginnausgepéilt
dirgittausgepéilt
siginnausgepéilt
Passé composé
echsinnausgepéilt ginn
dubassausgepéilt ginn
hien/si,hatt/etassausgepéilt ginn
mirsinnausgepéilt ginn
dirsiddausgepéilt ginn
sisinnausgepéilt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgepéilt ginn
duwaarsausgepéilt ginn
hien/si,hatt/etwarausgepéilt ginn
mirwarenausgepéilt ginn
dirwaartausgepéilt ginn
siwarenausgepéilt ginn
Futur I
echwäert ausgepéilt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgepéilt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausgepéilt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausgepéilt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausgepéilt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apéilenofpéilen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles