E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auspéil-en
Stammformen auspéil-enpéil-t ausausge-péil-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpéil-en aus
dupéil-s aus
hien/si,hatt/etpéil-t aus
mirpéil-en aus
dirpéil-t aus
sipéil-en aus
Passé composé
echhunnausge-péil-t
duhuesausge-péil-t
hien/si,hatt/ethuetausge-péil-t
mirhunnausge-péil-t
dirhuttausge-péil-t
sihunnausge-péil-t
Plus-que-parfait
echhatausge-péil-t
duhasausge-péil-t
hien/si,hatt/ethatausge-péil-t
mirhatenausge-péil-t
dirhatausge-péil-t
sihatenausge-péil-t
Futur I
echwäert auspéil-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-péil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauspéil-en
dugéifsauspéil-en
hien/si,hatt/etgéifauspéil-en
mirgéifenauspéil-en
dirgéiftauspéil-en
sigéifenauspéil-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-péil-t
duhässausge-péil-t
hien/si,hatt/ethättausge-péil-t
mirhättenausge-péil-t
dirhättausge-péil-t
sihättenausge-péil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpéil aus!
Plurielpéil-t aus!
ausge-péil-t
auspéil-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausge-péil-t
dugëssausge-péil-t
hie/si,hatt/etgëttausge-péil-t
mirginnausge-péil-t
dirgittausge-péil-t
siginnausge-péil-t
Passé composé
echsinnausge-péil-t ginn
dubassausge-péil-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-péil-t ginn
mirsinnausge-péil-t ginn
dirsiddausge-péil-t ginn
sisinnausge-péil-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-péil-t ginn
duwaarsausge-péil-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-péil-t ginn
mirwarenausge-péil-t ginn
dirwaartausge-péil-t ginn
siwarenausge-péil-t ginn
Futur I
echwäert ausge-péil-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-péil-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausge-péil-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausge-péil-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausge-péil-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apéil-enofpéil-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles