E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
penaliséieren bestrafen (D) – punir (F)
Stammformen penaliséierenpenaliséiertpenaliséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpenaliséieren
dupenaliséiers
hien/si,hatt/etpenaliséiert
mirpenaliséieren
dirpenaliséiert
sipenaliséieren
Passé composé
echhupenaliséiert
duhuespenaliséiert
hien/si,hatt/ethuetpenaliséiert
mirhupenaliséiert
dirhuttpenaliséiert
sihupenaliséiert
Plus-que-parfait
echhatpenaliséiert
duhaspenaliséiert
hien/si,hatt/ethatpenaliséiert
mirhatepenaliséiert
dirhatpenaliséiert
sihatepenaliséiert
Futur I
echwäert penaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert penaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpenaliséieren
dugéifspenaliséieren
hien/si,hatt/etgéifpenaliséieren
mirgéifepenaliséieren
dirgéiftpenaliséieren
sigéifepenaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpenaliséiert
duhässpenaliséiert
hien/si,hatt/ethättpenaliséiert
mirhättepenaliséiert
dirhättpenaliséiert
sihättepenaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpenaliséier!
Plurielpenaliséiert!
penaliséiert
penaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipenaliséiert
dugësspenaliséiert
hie/si,hatt/etgëttpenaliséiert
mirgipenaliséiert
dirgittpenaliséiert
sigipenaliséiert
Passé composé
echsipenaliséiert ginn
dubasspenaliséiert ginn
hien/si,hatt/etasspenaliséiert ginn
mirsipenaliséiert ginn
dirsiddpenaliséiert ginn
sisipenaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpenaliséiert ginn
duwaarspenaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarpenaliséiert ginn
mirwarepenaliséiert ginn
dirwaartpenaliséiert ginn
siwarepenaliséiert ginn
Futur I
echwäert penaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert penaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif penaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif penaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier penaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles