E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
péngeg-en peinigen (D)tourmenter (F)
Stammformen péngeg-enpéngeg-tge-péngeg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpéngeg-en
dupéngeg-s
hien/si,hatt/etpéngeg-t
mirpéngeg-en
dirpéngeg-t
sipéngeg-en
Passé composé
echhuge-péngeg-t
duhuesge-péngeg-t
hien/si,hatt/ethuetge-péngeg-t
mirhuge-péngeg-t
dirhuttge-péngeg-t
sihuge-péngeg-t
Plus-que-parfait
echhatge-péngeg-t
duhasge-péngeg-t
hien/si,hatt/ethatge-péngeg-t
mirhatege-péngeg-t
dirhatge-péngeg-t
sihatege-péngeg-t
Futur I
echwäert péngeg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-péngeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpéngeg-en
dugéifspéngeg-en
hien/si,hatt/etgéifpéngeg-en
mirgéifepéngeg-en
dirgéiftpéngeg-en
sigéifepéngeg-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-péngeg-t
duhässge-péngeg-t
hien/si,hatt/ethättge-péngeg-t
mirhättege-péngeg-t
dirhättge-péngeg-t
sihättege-péngeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpéngeg!
Plurielpéngeg-t!
ge-péngeg-t
péngeg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-péngeg-t
dugëssge-péngeg-t
hie/si,hatt/etgëttge-péngeg-t
mirgige-péngeg-t
dirgittge-péngeg-t
sigige-péngeg-t
Passé composé
echsige-péngeg-t ginn
dubassge-péngeg-t ginn
hien/si,hatt/etassge-péngeg-t ginn
mirsige-péngeg-t ginn
dirsiddge-péngeg-t ginn
sisige-péngeg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-péngeg-t ginn
duwaarsge-péngeg-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-péngeg-t ginn
mirwarege-péngeg-t ginn
dirwaartge-péngeg-t ginn
siwarege-péngeg-t ginn
Futur I
echwäert ge-péngeg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-péngeg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-péngeg-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-péngeg-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-péngeg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles