E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pėnselen pinseln (D)peindre (F)
Stammformen pėnselenpėnseltgepėnselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten pinselen
Indikativ Aktiv
Présent
echpėnselen
dupėnsels
hien/si,hatt/etpėnselt
mirpėnselen
dirpėnselt
sipėnselen
Passé composé
echhugepėnselt
duhuesgepėnselt
hien/si,hatt/ethuetgepėnselt
mirhugepėnselt
dirhuttgepėnselt
sihugepėnselt
Plus-que-parfait
echhatgepėnselt
duhasgepėnselt
hien/si,hatt/ethatgepėnselt
mirhategepėnselt
dirhatgepėnselt
sihategepėnselt
Futur I
echwäert pėnselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepėnselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpėnselen
dugéifspėnselen
hien/si,hatt/etgéifpėnselen
mirgéifepėnselen
dirgéiftpėnselen
sigéifepėnselen
Conditionnel Passé composé
echhättgepėnselt
duhässgepėnselt
hien/si,hatt/ethättgepėnselt
mirhättegepėnselt
dirhättgepėnselt
sihättegepėnselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpėnsel!
Plurielpėnselt!
gepėnselt
pėnselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigepėnselt
dugëssgepėnselt
hie/si,hatt/etgëttgepėnselt
mirgigepėnselt
dirgittgepėnselt
sigigepėnselt
Passé composé
echsigepėnselt ginn
dubassgepėnselt ginn
hien/si,hatt/etassgepėnselt ginn
mirsigepėnselt ginn
dirsiddgepėnselt ginn
sisigepėnselt ginn
Plus-que-parfait
echwargepėnselt ginn
duwaarsgepėnselt ginn
hien/si,hatt/etwargepėnselt ginn
mirwaregepėnselt ginn
dirwaartgepėnselt ginn
siwaregepėnselt ginn
Futur I
echwäert gepėnselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepėnselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gepėnselt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gepėnselt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gepėnselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
oppėnselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles