E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
perfektionéieren perfektionieren (D)perfectionner (F)
Stammformen perfektionéierenperfektionéiertperfektionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echperfektionéieren
duperfektionéiers
hien/si,hatt/etperfektionéiert
mirperfektionéieren
dirperfektionéiert
siperfektionéieren
Passé composé
echhuperfektionéiert
duhuesperfektionéiert
hien/si,hatt/ethuetperfektionéiert
mirhuperfektionéiert
dirhuttperfektionéiert
sihuperfektionéiert
Plus-que-parfait
echhatperfektionéiert
duhasperfektionéiert
hien/si,hatt/ethatperfektionéiert
mirhateperfektionéiert
dirhatperfektionéiert
sihateperfektionéiert
Futur I
echwäert perfektionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert perfektionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifperfektionéieren
dugéifsperfektionéieren
hien/si,hatt/etgéifperfektionéieren
mirgéifeperfektionéieren
dirgéiftperfektionéieren
sigéifeperfektionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättperfektionéiert
duhässperfektionéiert
hien/si,hatt/ethättperfektionéiert
mirhätteperfektionéiert
dirhättperfektionéiert
sihätteperfektionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierperfektionéier!
Plurielperfektionéiert!
perfektionéiert
perfektionéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiperfektionéiert
dugëssperfektionéiert
hie/si,hatt/etgëttperfektionéiert
mirgiperfektionéiert
dirgittperfektionéiert
sigiperfektionéiert
Passé composé
echsiperfektionéiert ginn
dubassperfektionéiert ginn
hien/si,hatt/etassperfektionéiert ginn
mirsiperfektionéiert ginn
dirsiddperfektionéiert ginn
sisiperfektionéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarperfektionéiert ginn
duwaarsperfektionéiert ginn
hien/si,hatt/etwarperfektionéiert ginn
mirwareperfektionéiert ginn
dirwaartperfektionéiert ginn
siwareperfektionéiert ginn
Futur I
echwäert perfektionéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert perfektionéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif perfektionéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif perfektionéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier perfektionéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles