E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
personifizéieren personifizieren (D) – personnifier (F)
Stammformen personifizéierenpersonifizéiertpersonifizéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpersonifizéieren
dupersonifizéiers
hien/si,hatt/etpersonifizéiert
mirpersonifizéieren
dirpersonifizéiert
sipersonifizéieren
Passé composé
echhupersonifizéiert
duhuespersonifizéiert
hien/si,hatt/ethuetpersonifizéiert
mirhupersonifizéiert
dirhuttpersonifizéiert
sihupersonifizéiert
Plus-que-parfait
echhatpersonifizéiert
duhaspersonifizéiert
hien/si,hatt/ethatpersonifizéiert
mirhatepersonifizéiert
dirhatpersonifizéiert
sihatepersonifizéiert
Futur I
echwäert personifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert personifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpersonifizéieren
dugéifspersonifizéieren
hien/si,hatt/etgéifpersonifizéieren
mirgéifepersonifizéieren
dirgéiftpersonifizéieren
sigéifepersonifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpersonifizéiert
duhässpersonifizéiert
hien/si,hatt/ethättpersonifizéiert
mirhättepersonifizéiert
dirhättpersonifizéiert
sihättepersonifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpersonifizéier!
Plurielpersonifizéiert!
personifizéiert
personifizéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipersonifizéiert
dugësspersonifizéiert
hie/si,hatt/etgëttpersonifizéiert
mirgipersonifizéiert
dirgittpersonifizéiert
sigipersonifizéiert
Passé composé
echsipersonifizéiert ginn
dubasspersonifizéiert ginn
hien/si,hatt/etasspersonifizéiert ginn
mirsipersonifizéiert ginn
dirsiddpersonifizéiert ginn
sisipersonifizéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpersonifizéiert ginn
duwaarspersonifizéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpersonifizéiert ginn
mirwarepersonifizéiert ginn
dirwaartpersonifizéiert ginn
siwarepersonifizéiert ginn
Futur I
echwäert personifizéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert personifizéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif personifizéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif personifizéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier personifizéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles