E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
personifiz-éier-en personifizieren (D) – personnifier (F)
Stammformen personifiz-éier-enpersonifiz-éier-tpersonifiz-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpersonifiz-éier-en
dupersonifiz-éier-s
hien/si,hatt/etpersonifiz-éier-t
mirpersonifiz-éier-en
dirpersonifiz-éier-t
sipersonifiz-éier-en
Passé composé
echhupersonifiz-éier-t
duhuespersonifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpersonifiz-éier-t
mirhupersonifiz-éier-t
dirhuttpersonifiz-éier-t
sihupersonifiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpersonifiz-éier-t
duhaspersonifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatpersonifiz-éier-t
mirhatepersonifiz-éier-t
dirhatpersonifiz-éier-t
sihatepersonifiz-éier-t
Futur I
echwäert personifiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert personifiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpersonifiz-éier-en
dugéifspersonifiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpersonifiz-éier-en
mirgéifepersonifiz-éier-en
dirgéiftpersonifiz-éier-en
sigéifepersonifiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpersonifiz-éier-t
duhässpersonifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättpersonifiz-éier-t
mirhättepersonifiz-éier-t
dirhättpersonifiz-éier-t
sihättepersonifiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpersonifiz-éier!
Plurielpersonifiz-éier-t!
personifiz-éier-t
personifiz-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipersonifiz-éier-t
dugësspersonifiz-éier-t
hie/si,hatt/etgëttpersonifiz-éier-t
mirgipersonifiz-éier-t
dirgittpersonifiz-éier-t
sigipersonifiz-éier-t
Passé composé
echsipersonifiz-éier-t ginn
dubasspersonifiz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasspersonifiz-éier-t ginn
mirsipersonifiz-éier-t ginn
dirsiddpersonifiz-éier-t ginn
sisipersonifiz-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarpersonifiz-éier-t ginn
duwaarspersonifiz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarpersonifiz-éier-t ginn
mirwarepersonifiz-éier-t ginn
dirwaartpersonifiz-éier-t ginn
siwarepersonifiz-éier-t ginn
Futur I
echwäert personifiz-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert personifiz-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif personifiz-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif personifiz-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier personifiz-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles