E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verpescht-en verpesten (D) – puer (F)
Stammformen verpescht-enverpesch-tverpesch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverpescht-en
duverpescht-s
hien/si,hatt/etverpesch-t
mirverpescht-en
dirverpesch-t
siverpescht-en
Pass compos
echhuverpesch-t
duhuesverpesch-t
hien/si,hatt/ethuetverpesch-t
mirhuverpesch-t
dirhuttverpesch-t
sihuverpesch-t
Plus-que-parfait
echhatverpesch-t
duhasverpesch-t
hien/si,hatt/ethatverpesch-t
mirhateverpesch-t
dirhatverpesch-t
sihateverpesch-t
Modale Futur I
echwäert verpescht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verpesch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverpescht-en
dugéifsverpescht-en
hien/si,hatt/etgéifverpescht-en
mirgéifeverpescht-en
dirgéiftverpescht-en
sigéifeverpescht-en
Conditionnel pass compos
echhttverpesch-t
duhssverpesch-t
hien/si,hatt/ethttverpesch-t
mirhätteverpesch-t
dirhttverpesch-t
sihätteverpesch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverpescht!
Plurielverpesch-t!
verpesch-t
verpescht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverpesch-t
dugëssverpesch-t
hie/si,hatt/etgëttverpesch-t
mirgiverpesch-t
dirgittverpesch-t
sigiverpesch-t
Pass compos
echsiverpesch-t ginn
dubassverpesch-t ginn
hien/si,hatt/etassverpesch-t ginn
mirsiverpesch-t ginn
dirsiddverpesch-t ginn
sisiverpesch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverpesch-t ginn
duwaarsverpesch-t ginn
hien/si,hatt/etwarverpesch-t ginn
mirwareverpesch-t ginn
dirwaartverpesch-t ginn
siwareverpesch-t ginn
Modale Futur I
echwäert verpesch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verpesch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verpesch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verpesch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier verpesch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles