E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pėsperen flüstern (D) – chuchoter (F)
Stammformen pėsperenpėspertgepėspert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpėsperen
dupėspers
hien/si,hatt/etpėspert
mirpėsperen
dirpėspert
sipėsperen
Passé composé
echhugepėspert
duhuesgepėspert
hien/si,hatt/ethuetgepėspert
mirhugepėspert
dirhuttgepėspert
sihugepėspert
Plus-que-parfait
echhatgepėspert
duhasgepėspert
hien/si,hatt/ethatgepėspert
mirhategepėspert
dirhatgepėspert
sihategepėspert
Futur I
echwäert pėsperen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepėspert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpėsperen
dugéifspėsperen
hien/si,hatt/etgéifpėsperen
mirgéifepėsperen
dirgéiftpėsperen
sigéifepėsperen
Conditionnel Passé composé
echhättgepėspert
duhässgepėspert
hien/si,hatt/ethättgepėspert
mirhättegepėspert
dirhättgepėspert
sihättegepėspert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpėsper!
Plurielpėspert!
gepėspert
pėsperen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigepėspert
dugëssgepėspert
hie/si,hatt/etgëttgepėspert
mirgigepėspert
dirgittgepėspert
sigigepėspert
Passé composé
echsigepėspert ginn
dubassgepėspert ginn
hien/si,hatt/etassgepėspert ginn
mirsigepėspert ginn
dirsiddgepėspert ginn
sisigepėspert ginn
Plus-que-parfait
echwargepėspert ginn
duwaarsgepėspert ginn
hien/si,hatt/etwargepėspert ginn
mirwaregepėspert ginn
dirwaartgepėspert ginn
siwaregepėspert ginn
Futur I
echwäert gepėspert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepėspert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gepėspert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gepėspert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gepėspert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles