E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofptz-en abkneifen (D) – couper (F)
Stammformen ofptz-enptz-t ofofge-ptz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echptz-en of
duptz of
hien/si,hatt/etptz-t of
mirptz-en of
dirptz-t of
siptz-en of
Pass compos
echhunnofge-ptz-t
duhuesofge-ptz-t
hien/si,hatt/ethuetofge-ptz-t
mirhunnofge-ptz-t
dirhuttofge-ptz-t
sihunnofge-ptz-t
Plus-que-parfait
echhatofge-ptz-t
duhasofge-ptz-t
hien/si,hatt/ethatofge-ptz-t
mirhatenofge-ptz-t
dirhatofge-ptz-t
sihatenofge-ptz-t
Futur I
echwäert ofptz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-ptz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofptz-en
dugéifsofptz-en
hien/si,hatt/etgéifofptz-en
mirgéifenofptz-en
dirgéiftofptz-en
sigéifenofptz-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-ptz-t
duhssofge-ptz-t
hien/si,hatt/ethttofge-ptz-t
mirhttenofge-ptz-t
dirhttofge-ptz-t
sihttenofge-ptz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierptz of!
Plurielptz-t of!
ofge-ptz-t
ofptz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofge-ptz-t
dugëssofge-ptz-t
hie/si,hatt/etgëttofge-ptz-t
mirginnofge-ptz-t
dirgittofge-ptz-t
siginnofge-ptz-t
Pass compos
echsinnofge-ptz-t ginn
dubassofge-ptz-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-ptz-t ginn
mirsinnofge-ptz-t ginn
dirsiddofge-ptz-t ginn
sisinnofge-ptz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-ptz-t ginn
duwaarsofge-ptz-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-ptz-t ginn
mirwarenofge-ptz-t ginn
dirwaartofge-ptz-t ginn
siwarenofge-ptz-t ginn
Futur I
echwäert ofge-ptz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-ptz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-ptz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-ptz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofge-ptz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opptz-enptz-enzouptz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles