E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
phras-éier-en reden (D) – parler (F)
Stammformen phras-éier-enphras-éier-tphras-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echphras-éier-en
duphras-éier-s
hien/si,hatt/etphras-éier-t
mirphras-éier-en
dirphras-éier-t
siphras-éier-en
Passé composé
echhuphras-éier-t
duhuesphras-éier-t
hien/si,hatt/ethuetphras-éier-t
mirhuphras-éier-t
dirhuttphras-éier-t
sihuphras-éier-t
Plus-que-parfait
echhatphras-éier-t
duhasphras-éier-t
hien/si,hatt/ethatphras-éier-t
mirhatephras-éier-t
dirhatphras-éier-t
sihatephras-éier-t
Modale Futur I
echwäert phras-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert phras-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifphras-éier-en
dugéifsphras-éier-en
hien/si,hatt/etgéifphras-éier-en
mirgéifephras-éier-en
dirgéiftphras-éier-en
sigéifephras-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättphras-éier-t
duhässphras-éier-t
hien/si,hatt/ethättphras-éier-t
mirhättephras-éier-t
dirhättphras-éier-t
sihättephras-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierphras-éier!
Plurielphras-éier-t!
phras-éier-t
phras-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiphras-éier-t
dugëssphras-éier-t
hie/si,hatt/etgëttphras-éier-t
mirgiphras-éier-t
dirgittphras-éier-t
sigiphras-éier-t
Passé composé
echsiphras-éier-t ginn
dubassphras-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassphras-éier-t ginn
mirsiphras-éier-t ginn
dirsiddphras-éier-t ginn
sisiphras-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarphras-éier-t ginn
duwaarsphras-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarphras-éier-t ginn
mirwarephras-éier-t ginn
dirwaartphras-éier-t ginn
siwarephras-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert phras-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert phras-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif phras-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif phras-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier phras-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles