E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pigmentéieren pigmentieren (D)pigmenter (F)
Stammformen pigmentéierenpigmentéiertpigmentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpigmentéieren
dupigmentéiers
hien/si,hatt/etpigmentéiert
mirpigmentéieren
dirpigmentéiert
sipigmentéieren
Passé composé
echhupigmentéiert
duhuespigmentéiert
hien/si,hatt/ethuetpigmentéiert
mirhupigmentéiert
dirhuttpigmentéiert
sihupigmentéiert
Plus-que-parfait
echhatpigmentéiert
duhaspigmentéiert
hien/si,hatt/ethatpigmentéiert
mirhatepigmentéiert
dirhatpigmentéiert
sihatepigmentéiert
Futur I
echwäert pigmentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pigmentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpigmentéieren
dugéifspigmentéieren
hien/si,hatt/etgéifpigmentéieren
mirgéifepigmentéieren
dirgéiftpigmentéieren
sigéifepigmentéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpigmentéiert
duhässpigmentéiert
hien/si,hatt/ethättpigmentéiert
mirhättepigmentéiert
dirhättpigmentéiert
sihättepigmentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpigmentéier!
Plurielpigmentéiert!
pigmentéiert
pigmentéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipigmentéiert
dugësspigmentéiert
hie/si,hatt/etgëttpigmentéiert
mirgipigmentéiert
dirgittpigmentéiert
sigipigmentéiert
Passé composé
echsipigmentéiert ginn
dubasspigmentéiert ginn
hien/si,hatt/etasspigmentéiert ginn
mirsipigmentéiert ginn
dirsiddpigmentéiert ginn
sisipigmentéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpigmentéiert ginn
duwaarspigmentéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpigmentéiert ginn
mirwarepigmentéiert ginn
dirwaartpigmentéiert ginn
siwarepigmentéiert ginn
Futur I
echwäert pigmentéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pigmentéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif pigmentéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif pigmentéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier pigmentéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles