E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
depiléieren enthaaren (D)épiler (F)
Stammformen dedepiléierendedepiléiertdedepiléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedepiléieren
dudedepiléiers
hien/si,hatt/etdedepiléiert
mirdedepiléieren
dirdedepiléiert
sidedepiléieren
Passé composé
echhunndedepiléiert
duhuesdedepiléiert
hien/si,hatt/ethuetdedepiléiert
mirhunndedepiléiert
dirhuttdedepiléiert
sihunndedepiléiert
Plus-que-parfait
echhatdedepiléiert
duhasdedepiléiert
hien/si,hatt/ethatdedepiléiert
mirhatendedepiléiert
dirhatdedepiléiert
sihatendedepiléiert
Futur I
echwäert depiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedepiléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdepiléieren
dugéifsdepiléieren
hien/si,hatt/etgéifdepiléieren
mirgéifendepiléieren
dirgéiftdepiléieren
sigéifendepiléieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedepiléiert
duhässdedepiléiert
hien/si,hatt/ethättdedepiléiert
mirhättendedepiléiert
dirhättdedepiléiert
sihättendedepiléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedepiléier!
Plurieldedepiléiert!
dedepiléiert
depiléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedepiléiert
dugëssdedepiléiert
hie/si,hatt/etgëttdedepiléiert
mirginndedepiléiert
dirgittdedepiléiert
siginndedepiléiert
Passé composé
echsinndedepiléiert ginn
dubassdedepiléiert ginn
hien/si,hatt/etassdedepiléiert ginn
mirsinndedepiléiert ginn
dirsidddedepiléiert ginn
sisinndedepiléiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedepiléiert ginn
duwaarsdedepiléiert ginn
hien/si,hatt/etwardedepiléiert ginn
mirwarendedepiléiert ginn
dirwaartdedepiléiert ginn
siwarendedepiléiert ginn
Futur I
echwäert dedepiléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedepiléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedepiléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedepiléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedepiléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles