E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pincéieren mit einer Pinzette nehmen (D) – pincer (F)
Stammformen pincéierenpincéiertpincéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpincéieren
dupincéiers
hien/si,hatt/etpincéiert
mirpincéieren
dirpincéiert
sipincéieren
Passé composé
echhupincéiert
duhuespincéiert
hien/si,hatt/ethuetpincéiert
mirhupincéiert
dirhuttpincéiert
sihupincéiert
Plus-que-parfait
echhatpincéiert
duhaspincéiert
hien/si,hatt/ethatpincéiert
mirhatepincéiert
dirhatpincéiert
sihatepincéiert
Futur I
echwäert pincéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pincéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpincéieren
dugéifspincéieren
hien/si,hatt/etgéifpincéieren
mirgéifepincéieren
dirgéiftpincéieren
sigéifepincéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpincéiert
duhässpincéiert
hien/si,hatt/ethättpincéiert
mirhättepincéiert
dirhättpincéiert
sihättepincéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpincéier!
Plurielpincéiert!
pincéiert
pincéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipincéiert
dugësspincéiert
hie/si,hatt/etgëttpincéiert
mirgipincéiert
dirgittpincéiert
sigipincéiert
Passé composé
echsipincéiert ginn
dubasspincéiert ginn
hien/si,hatt/etasspincéiert ginn
mirsipincéiert ginn
dirsiddpincéiert ginn
sisipincéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpincéiert ginn
duwaarspincéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpincéiert ginn
mirwarepincéiert ginn
dirwaartpincéiert ginn
siwarepincéiert ginn
Futur I
echwäert pincéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pincéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif pincéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif pincéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier pincéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles