E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pinschen weinen (D)hurler (F)
Stammformen pinschenpinschtgepinscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpinschen
dupinschs
hien/si,hatt/etpinscht
mirpinschen
dirpinscht
sipinschen
Pass compos
echhugepinscht
duhuesgepinscht
hien/si,hatt/ethuetgepinscht
mirhugepinscht
dirhuttgepinscht
sihugepinscht
Plus-que-parfait
echhatgepinscht
duhasgepinscht
hien/si,hatt/ethatgepinscht
mirhategepinscht
dirhatgepinscht
sihategepinscht
Futur I
echwäert pinschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepinscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpinschen
dugéifspinschen
hien/si,hatt/etgéifpinschen
mirgéifepinschen
dirgéiftpinschen
sigéifepinschen
Conditionnel Pass compos
echhttgepinscht
duhssgepinscht
hien/si,hatt/ethttgepinscht
mirhättegepinscht
dirhttgepinscht
sihättegepinscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpinsch!
Plurielpinscht!
gepinscht
pinschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles