E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bepinsel-en bepinseln (D) – peindre (F)
Stammformen bepinsel-enbepinsel-tbepinsel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbepinsel-en
dubepinsel-s
hien/si,hatt/etbepinsel-t
mirbepinsel-en
dirbepinsel-s
sibepinsel-en
Pass compos
echhubepinsel-t
duhuesbepinsel-t
hien/si,hatt/ethuetbepinsel-t
mirhubepinsel-t
dirhuttbepinsel-t
sihubepinsel-t
Plus-que-parfait
echhatbepinsel-t
duhasbepinsel-t
hien/si,hatt/ethatbepinsel-t
mirhatebepinsel-t
dirhatbepinsel-t
sihatebepinsel-t
Modale Futur I
echwäert bepinsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert bepinsel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbepinsel-en
dugéifsbepinsel-en
hien/si,hatt/etgéifbepinsel-en
mirgéifebepinsel-en
dirgéiftbepinsel-en
sigéifebepinsel-en
Conditionnel pass compos
echhttbepinsel-t
duhssbepinsel-t
hien/si,hatt/ethttbepinsel-t
mirhättebepinsel-t
dirhttbepinsel-t
sihättebepinsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbepinsel!
Plurielbepinsel-t!
bepinsel-t
bepinsel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgibepinsel-t
dugëssbepinsel-t
hie/si,hatt/etgëttbepinsel-t
mirgibepinsel-t
dirgittbepinsel-t
sigibepinsel-t
Pass compos
echsibepinsel-t ginn
dubassbepinsel-t ginn
hien/si,hatt/etassbepinsel-t ginn
mirsibepinsel-t ginn
dirsiddbepinsel-t ginn
sisibepinsel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbepinsel-t ginn
duwaarsbepinsel-t ginn
hien/si,hatt/etwarbepinsel-t ginn
mirwarebepinsel-t ginn
dirwaartbepinsel-t ginn
siwarebepinsel-t ginn
Modale Futur I
echwäert bepinsel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert bepinsel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bepinsel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bepinsel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier bepinsel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles