E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deplacéieren unterwegs sein (D) – déplacer (F)
Stammformen deplacéierendeplacéiertdeplacéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeplacéieren
dudeplacéiers
hien/si,hatt/etdeplacéiert
mirdeplacéieren
dirdeplacéiert
sideplacéieren
Passé composé
echhunndeplacéiert
duhuesdeplacéiert
hien/si,hatt/ethuetdeplacéiert
mirhunndeplacéiert
dirhuttdeplacéiert
sihunndeplacéiert
Plus-que-parfait
echhatdeplacéiert
duhasdeplacéiert
hien/si,hatt/ethatdeplacéiert
mirhatendeplacéiert
dirhatdeplacéiert
sihatendeplacéiert
Futur I
echwäert deplacéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deplacéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeplacéieren
dugéifsdeplacéieren
hien/si,hatt/etgéifdeplacéieren
mirgéifendeplacéieren
dirgéiftdeplacéieren
sigéifendeplacéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdeplacéiert
duhässdeplacéiert
hien/si,hatt/ethättdeplacéiert
mirhättendeplacéiert
dirhättdeplacéiert
sihättendeplacéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeplacéier!
Plurieldeplacéiert!
deplacéiert
deplacéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndeplacéiert
dugëssdeplacéiert
hie/si,hatt/etgëttdeplacéiert
mirginndeplacéiert
dirgittdeplacéiert
siginndeplacéiert
Passé composé
echsinndeplacéiert ginn
dubassdeplacéiert ginn
hien/si,hatt/etassdeplacéiert ginn
mirsinndeplacéiert ginn
dirsidddeplacéiert ginn
sisinndeplacéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardeplacéiert ginn
duwaarsdeplacéiert ginn
hien/si,hatt/etwardeplacéiert ginn
mirwarendeplacéiert ginn
dirwaartdeplacéiert ginn
siwarendeplacéiert ginn
Futur I
echwäert deplacéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deplacéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif deplacéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif deplacéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier deplacéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles