E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
plafonnéieren
Stammformen plafonnéierenplafonnéiertplafonnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplafonnéieren
duplafonnéiers
hien/si,hatt/etplafonnéiert
mirplafonnéieren
dirplafonnéiert
siplafonnéieren
Passé composé
echhuplafonnéiert
duhuesplafonnéiert
hien/si,hatt/ethuetplafonnéiert
mirhuplafonnéiert
dirhuttplafonnéiert
sihuplafonnéiert
Plus-que-parfait
echhatplafonnéiert
duhasplafonnéiert
hien/si,hatt/ethatplafonnéiert
mirhateplafonnéiert
dirhatplafonnéiert
sihateplafonnéiert
Futur I
echwäert plafonnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert plafonnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplafonnéieren
dugéifsplafonnéieren
hien/si,hatt/etgéifplafonnéieren
mirgéifeplafonnéieren
dirgéiftplafonnéieren
sigéifeplafonnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättplafonnéiert
duhässplafonnéiert
hien/si,hatt/ethättplafonnéiert
mirhätteplafonnéiert
dirhättplafonnéiert
sihätteplafonnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplafonnéier!
Plurielplafonnéiert!
plafonnéiert
plafonnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiplafonnéiert
dugëssplafonnéiert
hie/si,hatt/etgëttplafonnéiert
mirgiplafonnéiert
dirgittplafonnéiert
sigiplafonnéiert
Passé composé
echsiplafonnéiert ginn
dubassplafonnéiert ginn
hien/si,hatt/etassplafonnéiert ginn
mirsiplafonnéiert ginn
dirsiddplafonnéiert ginn
sisiplafonnéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarplafonnéiert ginn
duwaarsplafonnéiert ginn
hien/si,hatt/etwarplafonnéiert ginn
mirwareplafonnéiert ginn
dirwaartplafonnéiert ginn
siwareplafonnéiert ginn
Futur I
echwäert plafonnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert plafonnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif plafonnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif plafonnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier plafonnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles