E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aplangen einplanen (D) – prvoir (F) – to glide (E)
Stammformen aplangenplangt anageplangt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echplangen an
duplangs an
hien/si,hatt/etplangt an
mirplangen an
dirplangt an
siplangen an
Pass compos
echhunnageplangt
duhuesageplangt
hien/si,hatt/ethuetageplangt
mirhunnageplangt
dirhuttageplangt
sihunnageplangt
Plus-que-parfait
echhatageplangt
duhasageplangt
hien/si,hatt/ethatageplangt
mirhatenageplangt
dirhatageplangt
sihatenageplangt
Futur I
echwäert aplangen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageplangt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaplangen
dugéifsaplangen
hien/si,hatt/etgéifaplangen
mirgéifenaplangen
dirgéiftaplangen
sigéifenaplangen
Conditionnel Pass compos
echhttageplangt
duhssageplangt
hien/si,hatt/ethttageplangt
mirhttenageplangt
dirhttageplangt
sihttenageplangt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplang an!
Plurielplangt an!
ageplangt
aplangen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnageplangt
dugëssageplangt
hie/si,hatt/etgëttageplangt
mirginnageplangt
dirgittageplangt
siginnageplangt
Pass compos
echsinnageplangt ginn
dubassageplangt ginn
hien/si,hatt/etassageplangt ginn
mirsinnageplangt ginn
dirsiddageplangt ginn
sisinnageplangt ginn
Plus-que-parfait
echwarageplangt ginn
duwaarsageplangt ginn
hien/si,hatt/etwarageplangt ginn
mirwarenageplangt ginn
dirwaartageplangt ginn
siwarenageplangt ginn
Futur I
echwäert ageplangt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageplangt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageplangt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageplangt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ageplangt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
plangenverplangen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles