E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aplanzen implantieren, sich niederlassen (D) – implanter, s'implanter (F)
Stammformen aplanzenplanzt anageplanzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echplanzen an
duplanz an
hien/si,hatt/etplanzt an
mirplanzen an
dirplanzt an
siplanzen an
Pass compos
echhunnageplanzt
duhuesageplanzt
hien/si,hatt/ethuetageplanzt
mirhunnageplanzt
dirhuttageplanzt
sihunnageplanzt
Plus-que-parfait
echhatageplanzt
duhasageplanzt
hien/si,hatt/ethatageplanzt
mirhatenageplanzt
dirhatageplanzt
sihatenageplanzt
Futur I
echwäert aplanzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageplanzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaplanzen
dugéifsaplanzen
hien/si,hatt/etgéifaplanzen
mirgéifenaplanzen
dirgéiftaplanzen
sigéifenaplanzen
Conditionnel Pass compos
echhttageplanzt
duhssageplanzt
hien/si,hatt/ethttageplanzt
mirhttenageplanzt
dirhttageplanzt
sihttenageplanzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplanz an!
Plurielplanzt an!
ageplanzt
aplanzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnageplanzt
dugëssageplanzt
hie/si,hatt/etgëttageplanzt
mirginnageplanzt
dirgittageplanzt
siginnageplanzt
Pass compos
echsinnageplanzt ginn
dubassageplanzt ginn
hien/si,hatt/etassageplanzt ginn
mirsinnageplanzt ginn
dirsiddageplanzt ginn
sisinnageplanzt ginn
Plus-que-parfait
echwarageplanzt ginn
duwaarsageplanzt ginn
hien/si,hatt/etwarageplanzt ginn
mirwarenageplanzt ginn
dirwaartageplanzt ginn
siwarenageplanzt ginn
Futur I
echwäert ageplanzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageplanzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageplanzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageplanzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ageplanzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beplanzenmplanzennoplanzenopplanzenplanzenuplanzenverplanzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles